Arap Birliği’nden ABD ve Avrupa Birliği’ne çağrı: İsrail’e silah satışına son verin

AA

Tel Aviv hükümetinin Gazze’ye aylardır devam eden saldırıları sırasında Batı’dan aldığı sözlü ve mali destekler, Arap Birliği’nin gündemine geldi.

Arap Birliği, başta ABD ve ülkeleri tarafından olmak üzere İsrail’e sağlanan silah ve mühimmata ilişkin sevkiyatın durdurulmasını istedi.

İsrail ordusunun Gazze’ye saldırıları 200’den fazla gündür devam ediyor.

Arap Birliği’nin olağanüstü toplantısı

Arap Birliği, Şeridi’ndeki gelişmeleri görüşmek üzere daimi temsilciler düzeyinde olağanüstü toplandı.

Mısır resmi ajansı MENA’nın haberine göre birlik, “İsrail’in Gazze Şeridi, Batı Şeria ve Mescid-i Aksa’da Filistin halkına yönelik saldırganlığını ve soykırım suçunu devam ettirmesini” şiddetle kınadı.

Refah uyarısı: Yeni katliam anlamına gelecek

İsrail ordusunun Refah kentine saldırı niyetinin Filistin halkına yönelik yeni bir katliam anlamına geleceği uyarısında bulunan birlik, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin, İsrail’in ateşkese uymasını ve insani yardım girişini güvence altına alan BM Antlaşması’nın 7. bölümündeki maddeler uyarınca bir kez daha karar almasını istedi.

Birlik, ABD’nin Filistin’in Birleşmiş Milletler’e (BM) tam üyelik başvurusunu veto etmesini de kınadı.

Arap Birliği, vetonun, ABD’nin bölgede barış, güvenlik ve istikrarın gerekliliklerini ve esaslarını yerine getirmekte başarısız olduğunu gösterdiğini ve iki devletli çözümü destekleyen beyanıyla çeliştiğini bildirdi.

“İsrail’e silah ve mühimmat ihracatını durdurun”

Konsey, “ABD ve Avrupa Birliği ülkelerine İsrail’e silah ve mühimmat ihracatını durdurmaları ve İsrail’in Filistin halkına karşı soykırım suçunda kullandığı insansız hava araçlarının üretimini finanse etmeyi bırakmaları” çağrısında bulundu.

Toplu mezarlarla ilgili soruşturma istediler

“Bölgede ve dünyada barış şansını kurtarmak, güvenlik ve istikrarı sağlamak için Filistin Devleti’ni tanımayan tüm ülkelere bir an önce tanımaları” çağrısında bulunan Arap Birliği, Gazze Şeridi’ndeki Şifa ve Nasır hastanelerinde ortaya çıkarılan toplu mezarlarla ilgili uluslararası adalet kurumlarından bağımsız soruşturma yürütmesini talep etti.

Filistin 22 Nisan’da Arap Birliği’ni Gazze Şeridi’nde Filistin halkına yönelik “soykırım suçlarını” görüşmek üzere acilen toplanmaya çağırmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x